Technical specifications |
| Brand | EREA |
| Commercial Order Number | E 40TR50 |
| EAN | 5414503003140 |
| Class | Single-phase isolating transformer for electronic applications - Upri 230V // Usec 0-16-20-24-28-33-36-40V - Power 50VA |
| Primary voltage | 230 Vac |
| Secondary voltage | 2x 0-4 2x0-16 Vac |
| Power | 50VA |
| Degree of protection | IP00 |
| Voltage drop (dU%) | 13% |
| Dielectric strength to mass (Vac)) | 4000Vac |
| Standards | EN 61558-2-4 EN 60742 |
| Max. ambient temperature Ta (°C) | 40 °C |
| Temperature class | E |
| Application | Control circuits, contactors and electronic applications |
| Prepared for class II |
| Efficiency | 84.2% |
| Pcu (W) | 6.66W |
| Po (W) | 3,22W |
| Size A x B x C (mm) | 83x70x82mm |
| Size D (mm) | 62mm |
| Size E (mm) | 50mm |
| Weight | 1.29kg |
| Primary connection | FAST-ON connectors 4,8 x 0,5 mm |
| Secondary connection | FAST-ON connectors 4,8 x 0,5 mm |
| Finish | Vacuum-encapsulated with synthetic resin |
| Φ (mm) | 7mm |
|
Options |
| On request | Other voltage and power ratings
Connections with insulated wires and mains cables |