Technical specifications |
| Brand | EREA |
| Commercial Order Number | E 84TR250 |
| EAN | 5414503003201 |
| Class | Single-phase isolating transformer for electronic applications - Upri 230V // Usec 0-26-28-31-35-38-42V 2x 0-26-28-31-35-38-42V - Power 250VA |
| Primary voltage | 230 Vac |
| Secondary voltage | 26-28-31-35-38-42-52-56-62-70-76-84 Vac |
| Power | 250VA |
| Degree of protection | IP00 |
| Voltage drop (dU%) | 6% |
| Dielectric strength to mass (Vac)) | 4000Vac |
| Standards | EN 61558-2-4 EN 60742 |
| Max. ambient temperature Ta (°C) | 40 °C |
| Temperature class | E |
| Application | Control circuits, contactors and electronic applications |
| Prepared for class II |
| Efficiency | 90,7% |
| Pcu (W) | 19,44W |
| Po (W) | 8,25W |
| Size A x B x C (mm) | 131x110x125mm |
| Size D (mm) | 100mm |
| Size E (mm) | 80mm |
| Weight | 5,7kg |
| Finish | Vacuum-encapsulated with synthetic resin |
| Φ (mm) | 7mm |
|
Options |
| On request | Other voltage and power ratings
Connections with insulated wires and mains cables |