Technical specifications |
| Brand | EREA |
| Commercial Order Number | 230EC11000/IRC |
| EAN | 5414503115805 |
| Class | Single-phase energy-efficient isolating transformer IP00 Low Inrush current - Upri 230-245V Usec 0-230V - Power 11000VA |
| Type | Isolating transformer (separate windings) |
| Primary voltage | 15-0-230 Vac |
| Secondary voltage | 0-0-230 Vac |
| Power | 11KVA |
| Degree of protection | IP00 |
| Voltage drop (dU%) | 1.7% |
| Dielectric Strenght (Vac) | 4000Vac |
| Dielectric strength to mass (Vac) | 2000Vac |
| Standards | EN 61558-2-4 EN 60742 |
| Max. ambient temperature Ta (°C) | 40 °C |
| Temperature class | B |
| Application | For electric charging stations |
| Protection class | Prepared for class I |
| Efficiency | 98% |
| Pcu (W) | 190W |
| Po (W) | 40W |
| Size A x B x C (mm) | 320x260x415mm |
| Size D (mm) | 210mm |
| Size E (mm) | 220mm |
| Weight | 107kg |
| Primary connection | Nut fixing M8 |
| Secondary connection | Nut fixing M8 |
| Finish | Vacuum- and pressure- varnish impregnated |
| Φ (mm) | 11mm |
| |
Options |
| On request | Other voltage and power ratings Connections with insulated wires and mains cables |
| Option Housing IP20 (accessory) | K20EC/045 |
| Option Housing IP23 (accessory) | K23EC/045 |
| Option Silent Block (accessory) | SILENT BLOCK 50 |